Logická úloha – Cestování vlakem

01.05.2015 23:26

Pan Bochánek je už delší dobu v důchodu, a protože nemá co dělat, začal jezdit na výlety do sousedních vesnic. Každý den se vypraví na nádraží Šlapanov ve zcela náhodný čas a nasedne vždy do prvního vlaku, který přijede. Na tomto nádraží jezdí vlaky do obce Kamenná na jednu stranu a do obce Mírovka na druhou stranu. Oba vlaky jezdí v půlhodinových intervalech.

Pan Bochánek tak cestoval celý rok a o každém výletu si napsal poznámku do deníčku. Na konci roku se rozhodl spočítat, kolikrát kde byl. Jaké bylo ale jeho překvapení, když zjistil, že byl v obci Kamenná bezmála dvakrát více než v obci Mírovka. Chodil přece na nádraží ve zcela náhodné časy a oba vlaky jezdí co 30 minut. Jak je tedy možné, že nebyl v obou obcích alespoň přibližně stejně? Jak to, že byl v Kamenné dvakrát více? Dokážete mu s odpovědí pomoci?

ŘEŠENÍ: Logická úloha – Cestování vlakem

Vlaky sice jezdí v půlhodinových intervalech, ale vlak do Kamenné jezdí vždy deset minut před vlakem do Mírovky. To znamená, že okno čekání na vlak do Kamenné je 20 minut a okno čekání na vlak do Mírovky je pouze 10 minut.

Pan Bochánek měl tedy šanci 2:3, že pojede do Kamenné a pouze 1:3, že pojede do Mírovky. Proto byl náš důchodce v Kamenné 2x více.

Diskusní téma: Logická úloha – Cestování vlakem

Imagine dragons

Datum: 09.02.2020 | Vložil: Štěpán Hampl

Imagine dragons

Re: Imagine dragons

Datum: 17.12.2020 | Vložil: zizalka

to právě teď poslouchám

Psychologie

Datum: 31.12.2018 | Vložil: Dav

Nic není náhoda. Mohl si sice říct, že to bude dělat náhodně, ale podvědomě si vytvořil svůj rytmus. Málo lidí dokáže žít bez plánu a bez systému.

Re: Psychologie

Datum: 27.01.2019 | Vložil: blbost

jo no

---

Datum: 18.12.2018 | Vložil: Shadow

To musíš vědět tupče

Asi takto

Datum: 23.10.2018 | Vložil: Kaa

Vlaky se střídají a mají v každém směru interval 1/2 hodiny. Ale kdo říká, že intervaly mezi vlaky do Kamenné a Mírovky jsou přesně 1/4 hodiny. Čas čekání na vlak do Kamenné (po odjezdu vlaku do Mírovky) je dvakrát delší (20 min.) než na vlak do Mírovky (10 min.) Pan Bochánek se s 2x větší pravděpodobností trefí do vlaku na Kamennou.

Špatně jsem pochopil zadání

Datum: 04.09.2018 | Vložil: Dan

"Byl v obci Kamenná bezmála dvakrát více než v obci Mírovka."

Já to špatně pochopil a myslel jsem si, že byl v Kamenné o dva dny více než v Mírovce, a říkal jsem si: vždyť to dává naprostý smysl, dvě cesty není velký rozdíl, to je blbý tahák.

Navrhuji přeformulovat větu: Byl v obci Kamenná bezmála dvakrát tak časěji než v obci Mírovka.

Re: Špatně jsem pochopil zadání

Datum: 05.12.2018 | Vložil: Ron

Je to naprosto jasně formulovaný, akorát si hloupej

Re: Re: Špatně jsem pochopil zadání

Datum: 13.03.2020 | Vložil: Pravda

Pravda

A nebo

Datum: 30.03.2018 | Vložil: Hop

Vlak do Kamenné stoji na 1 koleji, a pak mají tam levnější meníčko nebo lepší pivo.

1 | 2 >>

Přidat nový příspěvek